Petersburgski Związek Mitrofaniewski

Русский язык, Suomi, Svenska, Eesti, English

Sankt Petersburski Związek Mitrofaniewski to organizacja społeczna, zajmująca się ochroną historycznych petersburskich cmentarzy: Mitrofaniewskiego Prawosławnego, Mitrofaniewskiego Luterańskiego (Fińskiego), Gromowskiego Staroobrzędowego oraz Tentelewskiego Luterańskiego w ich historycznym wyglądzie. Związek Mitrofaniewski zrzesza potomków petersburżan pochowanych na tym cmentarzu, a także wolontariuszy, chcących uczestniczyć w pracach przy ich ochronie. Na Cmentarzu Mitrofaniewskim została w 1831 r. pochowana polska pianistka Maria Szymanowska (1789-1831), teściowa Adama Mickiewicza. Więcej o historii cmentarza w artykule.

Związek Mitrofaniewski oprócz Cmentarza Mitrofaniewskiego zajmuje się także innymi cmentarzami, m.in. Farforowski, Uspienski (Aleksandryjski), Pokrowski (we wsi Rybackij), Smolenski (prawosławny i luterański) i wiele innych. Miedzy nimi znajduje się Wyborski Cmentarz Rzymskokatolicki, założony przez polską wspólnotę Petersburga. Historia cmentarza w artykule.

Cenotaf Marii Szymanowskiej. Fotografia S. Jakimow, 2010
Cenotaf Marii Szymanowskiej.
Fotografia S. Jakimow, 2010

W 2010 roku na Nekropolii Mistrzów Sztuki Aleksandro-Newskiej Ławry, Konsulat Generalny Polski w Sankt Petersburgu oraz Instytut Polski ufundowali cenotaf (nagrobek bez mogiły) Marii Szymanowskiej. W 2011 roku Związek Mitrofaniewski planuje zawiesić tablicę pamiątkową w Petersburgu na domu, gdzie żyła Maria Szymanowska. Również w Petersburgu planowany jest koncert muzyki stworzonej przez Marię Szymanowską.